Jak vybrat dětské odrážedlo?

Neutuchající radost z pohybu je vlastní snad všem dětem, není tedy divu, že odrážedla se stala přirozenou součástí dětských životů. Není tedy výjimkou, že uvidíte děti již od tří let věku „drandit“ na jízdních kolech bez jakýchkoliv opěrných koleček. Právě proto, že záplava možností je opravdu obrovská, rozhodli jsme se napsat tento článek, který by měl pomoci se v nabídce zorientovat.

Pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně LITTLE BIKE, kde můžete vše vyzkoušet. 

ODSTRKOVADLO x ODRÁŽEDLO

Díky získaným dovednostem děti, které začnou s odrážedlem, jezdí na jízdním kole prakticky okamžitě bez pomocných koleček. Rovnováha se na odrážedle učí zcela intuitivně.  Dítě snadno na odrážedle dosáhne na zem a k výuce rovnováhy tak dochází zcela mimoděk. Malému jezdci ani nepřijde, že ve chvílích, kdy se odrazí, jede bez opory. V další řadě se dítě naučí zatáčet, což je při přechodu na dětské jízdní kolo také k nezaplacení.

Kroky malého cyklisty

Velikost 

Aby dítě dokázalo na odrážedle jezdit, je nutné, aby z jeho sedla dosáhlo na zem celými chodidly, ne pouze špičkami nohou. Ze špiček se totiž dítě není schopno pořádně odrazit. Je to také důležité pro pocit jistoty dítěte. Bezpečný dosah na zem zabraňuje karambolům a dítě se díky tomu nebojí.

 

Odrážedla je možné podle velikosti rozdělit:

Odrážedla pro nejmenší děti (věk 18 – 20 měsíců) - od 85 cm

Odrážedla pro děti (věk 2 - 2,5 roku) -  s výškou 89 - 92 cm

Odrážedla pro děti (věk 3,5 roku a více) -  vysoké 98 - 100 cm

 

S brzdou či bez brzdy? 

Brzda je výhodou, ale ne nutností. Určitě se při výběru neorientujte jen podle toho, zda odrážedlo má, či nemá brzdy. Děti používají odrážedlo v drtivé většině případů ve věku, kdy brzdu ještě nedokáží dostatečně stisknout, naopak většinou dokáží velmi dobře brzdit podrážkami bot o zem. 

 

 

Kovové, dřevěné, nebo plastové odrážedlo?

Při výrobě rámů odrážedel se používá jak kov, dřevo, tak i plast. Dřevěná odráždla bývají stylová, plastová jsou často lehká, kovová odrážedla se zase nejvíce blíží k dětským jízdním kolům a mají nejlepší jízdní vlastnosti. 
 
Výběr je na vás. Vždy se ale pořádně podívejte na kvalitu zpracování a na části odrážedla, které mají dopady na jízdní vlastnosti. 

 

 

 

Nezapomeňte na helmu a další doplňky

Pro bezpečnost každého cyklisty je nezbytné ho vybavit dětskou cyklistickou helmou

Přidat nadpis (1)
 

 

obvod hlady

 

 

 

 

Hodit se vám určitě budou cyklistické rukavice, které sají pot a dětem tak nekloužou řídítka v dlaních. Zároveň rukavice plní ochranou funkci při případném pádu, dítě si neodře dlaně.
 
Rozhodně nic nezkazíte ani zvonkem, kterým na sebe dítě upozorní.